Czas zdalnej edukacji może być dla niektórych trudny, ale pamiętajcie nie ma sytuacji bez wyjścia i przyjdzie moment, że wszystko wróci na prawidłowe tory. Realizując zdalną edukację warto zastosować kilka praktycznych wskazówek.
Drodzy uczniowie pamiętajcie o systematycznej pracy. Podczas zdalnych lekcji nie rozpraszajcie swojej uwagi rzeczami i czynnościami, które z reguły wykonujecie w domu w czasie wolnym. Przygotujcie sobie najbardziej optymalne miejsce do pracy i nauki (niech to nie będzie miejsce, gdzie pozostali domownicy będą Was rozpraszać, w czasie lekcji wyłączcie TV) Starajcie się w miarę szybko wykonywać i odsyłać do nauczycieli zadane zadania. Narastające zaległości będą tylko powodować w Was napięcie, stres i będą działały demotywująco. Zachowajcie stały rytm dnia. Czyli jeżeli lekcje zaczynacie o godzinie 8:15 wstańcie wcześniej zjedźcie śniadanie, zróbcie poranną toaletę, ubierzcie się – czyli zróbcie wszystko zgodnie ze stałym porannym rytuałem, jaki mietliści przed wyjściem z domu do szkoły. Wspierajcie się wzajemnie w klasach, jak ktoś ma problem ze zrozumieniem zadania lub czegoś nie wie pytajcie nauczycieli i rówieśników z klasy. Bardzo ważne pamiętajcie, że do Waszej dyspozycji jest pedagog i psycholog. W każdej sytuacji pogorszenia się nastroju lub „przegadania” problemu służymy wsparciem i pomocą. Trzymajcie się zdrowo i dbajcie o siebie.
Rodzice wielka prośba do Was w miarę możliwości wspierajcie swoje dzieci. Miejcie kontrolę nad tym, czy Wasze dzieci zgodnie z planem lekcji uczestniczą w zajęciach. W razie potrzeby obudźcie swoje pociechy, by punktualnie były gotowe do zajęć. To co bardzo ważne to bądźcie w stałym kontakt i współpracujcie z nauczycielami oraz wychowawcami. Nauczycielom zależy na osiągnięciu sukcesu edukacyjnego przez Wasze dzieci, a będzie to możliwe przy dobrej współpracy nauczycieli – uczniów – rodziców.
Pozdrawiam pedagog Marta Jurewicz